ZyXEL VMG3312-B10B Modeminde TR-069 Protokolünü Kapatmak

İnternet servis sağlayıcılarının (kısaltma: İSS, örnek: TTNET) modeminizi uzaktan yönetebilmesi için tasarlanmış olan TR-069 protokolünün ZyXEL’in VMG3312-B10B modemi için nasıl kapatılacağını anlatacağım.

Neden?

Nasıl yapılacağına başlamadan önce, bu protokolü neden kapatmak isteyebileceğinize değinelim. Bu protokol, İSS’lerin modeme uzaktan erişim sağlayarak ilk kurulumdaki ayarların otomatikman yapılması ve gelecekteki gerekli durumlarda modeme uzaktan müdahale edilmesine olanak sağlar. Diğer bir deyişle, iyi amaçlarla kullanılması umulan bir backdoor‘dur. Elbette İSS’iniz modeminize yalnızca kendisi erişebilecek şekilde gerekli güvenlik önlemlerini alır, ancak bizi internet servis sağlayıcımızdan kim koruyacaktır?

Şüphelerimizi haklı çıkarırcasına, TTNET’in verdiği mevzubahis modemde bu protokolü kapatmamız engellenmiştir. Ben de, nedeni her ne olursa olsun, sahip olduğumuz cihaz üzerinde istediğimiz değişiklikleri yapabilmemiz gerektiğine inanıyorum (bakınız: Legal status of jailbreaking).

Nasıl?

Bu yazı ZyXEL’in VMG3312-B10B modemi için hazırlanmıştır; ancak VMG3312-B10A için de büyük ihtimalle aynıdır. Diğer ZyXEL modemleri hakkında hiçbir fikrim yok; ancak modeminiz ne olursa olsun tecrübelerinizi yorum göndererek bana ulaştırabilir, yazının gelişmesine ve başkalarının da özgürleşmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Google Chrome gereklidir.

1. Aşama

 • Modeminizin web arayüzüne bağlanın: http://192.168.1.1/index.html (varsayılan)
 • En alttaki menülerden Bakım > Yeniden başlat‘a tıklayın.

2. Aşama

 • Ctrl + Shift + I (Iğdır’ın I’sı) veya sağ-tık > Öğeyi Denetle (Inspect Element)‘ye tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir:ZyXEL 1
 • Daha sonra Ctrl + F ile arama kutusunu açın.ZyXEL 2
 • Tırnak işaretleri olmadan, yandaki metni kopyalayın: “<iframe
 • Kopyaladığınız metni arama kutusuna yapıştırın. Sarı ile işaretlenmiş bir kod parçası göreceksiniz:ZyXEL 3
 • Tırnak işaretleri olmadan, yandaki metni kopyalayın: “pages/tabFW/tabFW.html?tabJson=../maintenance/tr069Client/tab.json&&tabIndex=0
 • Şimdi, yukarıdaki resimde kırmızı kutu içerisine alınmış olan kod parçasına dikkatli bakın: src="pages/tabFW/tabFW.html diye devam eden kısmı bulun:ZyXEL 4
 • Bulduğunuz kısımdaki, tırnak içerisinde bulunan mavi renkli kısma sağ-tık > Edit attribute‘u seçin. Böylelikle tırnak içindeki mavi renkli kısmı değiştireceğiz:ZyXEL 5
 • Daha sonra kopyaladığınız metni, değiştireceğimiz kısma yapıştırın (Ctrl + V):ZyXEL 6
 • Yapıştırdıktan sonra enter‘a basın ve sayfanın yüklenmesini bekleyin. Eğer başardıysanız aşağıdaki ekranı göreceksiniz:ZyXEL 7
 • Daha sonra Bilgi: satırındaki Devre Dışı Bırak‘ı seçip, sağ alttaki Uygula düğmesine tıklayın.

Sonuç

Tebrikler! Artık modeminizde TR-069 protokolünü kapatmış bulunmaktasınız.

ZyXEL VMG3312-B10B Modeminde TR-069 Protokolünü Kapatmak” hakkında 16 yorum

 1. Orkut Murat Yılmaz

  çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Chrome yerine Firefox kullananlar da, Firebug eklentisiyle benzer işlemleri gerçekleştirebilir. onu da eklemek istedim:)

  Cevapla
  1. Bora M. Alper Yazar

   Sondaki hariç tüm adımları takip edin; daha sonra “Devre dışı bırak” yerine “Aktif”i seçip “Uygula”ya tıklayın.

   Cevapla
 2. nihat

  Internet Explorer 9 ve Microsoft Edge ile de yapılıyor. Türk Telekom bilgim haricinde modeme firmware yükleyip fabrika ayarlarına çekince çileden çıkardı. Kapattım kurtuldum. Çok teşekkürler.

  Cevapla
 3. mete

  Merhabalar aynı model modemden denedim fakat dedğiniz ekrana bir türlü ulaşamadım. cihaz yazılım sürümünden olabilir mi? benim Mevcut Aygıt Yazılım Sürümü: 1.00(AAPP.7)

  Cevapla
  1. Bora M. Alper Yazar

   Anıl: “Yeni gelen güncelleme ile engellenmiş maalesef. Sağ olun yazı için bu arada.” demiş, belki sizin de belirttiğiniz gibi yeni sürümden dolayıdır. Modem artık elimde olmadığı için bilemiyorum, kusura bakmayın.

   Cevapla
   1. mete

    sorunu çözdüm. yapmak isteyenler için modem yazılımını 100AAPP2D0 sürüme düşürmeleri gerekiyor.

    Cevapla
 4. Emirhan

  Merhaba efendim bana 100AAPP2D0 sürümünün indirme linkini bulabilirmisiniz protokolü kapatamıyorum bu sürüme düşürürsek protokolü kapatabiliyormuşuz ben çok aradım ama bulamadım.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.