tie of /u/mylasttie

“Yakında sonsuza dek gitmiş olacağım, ama birisi bunu okuduğu sürece bir sorun yok”

Henüz 24 yaşındayım, ancak şimdiden son kravatımı seçtim: Birkaç ay sonraki cenazemde takacağım kravatı. Takımıma uymayabilir, ancak duruma mükemmel uyduğunu düşünüyorum.

Kanser teşhisi o kadar geç konuldu ki, uzun bir hayat sürmem için en ufak bir umudum dahi yok; ancak fark ettim ki ölüme dair en önemli şey, bu dünyayı -katkılarınız sayesinde- olduğundan daha iyi bir yer olarak bıraktığınızı bilmek. Şu ana kadar nasıl yaşadığım, varlığım ve elbette onun yok olması, bir anlam ifade etmeyecek çünkü yaşamım boyunca etki edecek bir şey yapmadım.

Önceden, kafamı işgal eden pek çok şey vardı. Ne kadar zamanım kaldığını öğrendiğimde, bununla birlikte, nelerin gerçekten önemli olduğunu anladım. Bu yüzden size bencil bir nedenle yazıyorum. Farkına vardığım şeyleri sizinle paylaşarak hayatıma bir anlam vermek istiyorum:

  • Eğlenmediğiniz/zevk almadığınız işlerle vaktinizi harcamayın. Beğenmediğiniz bir şeyde başarılı olamayacağınız ortadadır. Sabır, tutku ve kendini adama, yalnızca yaptığınız işi sevdiğinizde kolaydır.
  • Başkalarının görüşlerinden çekinmek aptalcadır. Korku seni zayıflatır ve felç eder. Eğer izin verirsen, senden geriye boş bir kabuktan başka bir şey kalmayıncaya dek gittikçe kötüleşir. İçinizdeki sese kulak verin ve ona güvenin. Bazıları size deli diyebilir, ancak bazıları da sizin bir efsane olduğunuzu söyleyebilir.
  • Yaşamınızın kontrolünü elinize alın. Başınıza gelen her olayda tüm sorumluluğu alın. Kötü alışkanlıklarınızı sınırlayın ve daha sağlıklı bir yaşama öncülük edin. Sizi mutlu eden bir spor bulun. Her şeyden önemlisi, ertelemeyin. Yaşamınızın sizin aldığınız kararlarla şekillenmesini sağlayın, başkalarınınki ile değil.
  • Etrafınızdaki insanları takdir edin. Arkadaşlarınız ve akrabalarınız her zaman sonsuz bir güç ve sevgi kaynağı olacaklardır. Bu yüzden onları önemsememezlik etmeyin.

Bu basit farkındalıklarım hakkındaki hislerimi tam olarak aktarmam oldukça güç, ama umuyorum ki zamanın ne kadar değerli olduğunu deneyimlemiş birini dinlersiniz.

Üzgün değilim çünkü biliyorum ki yaşamımın son günleri bir anlam kazandı. Yalnızca, Yapay Zeka veya Elon Musk’ın süper yeni projesi gibi yakında gerçekleşmesi beklenen pek çok havalı şeyleri göremeyeceğime üzülüyorum. Aynı zamanda Suriye ve Ukrayna’daki savaşın kısa sürede bitmesini umuyorum.

Vücudumuzun sağlığını ve bütünlüğünü o kadar önemsiyoruz ki, ölüm gelene dek, vücudumuzun; bu dünyaya kişiliğimizi, düşüncelerimizi, inançlarımızı ve hedeflerimizi yansıtmaktaki bir kutu olduğunu göremiyoruz. Eğer bu kutunun içinde dünyayı değiştirebilecek bir şey yoksa, o zaman yok olması önemli değil. Hepimizde bu potansiyelin bulunduğuna inanıyorum, ancak bunu fark etmek oldukça yürek isteyen bir iş.

Çevrenizdeki şartlar ve koşullar ile şekillendirilmiş bir hayatın içinde günler ve saatler geçirerek ordan oraya savrulabilirsiniz; veya inandığınız şey uğruna savaşıp, kendi hayatınızın en büyük hikayesini yazabilirsiniz. Umarım doğru seçimi yaparsınız.

Bu dünyada bir işaret bırakın. Anlamlı bir yaşam sürün, sizin için bu her ne ifade ediyorsa. Peşinden gidin. Ayrıldığımız yer, her şeyin mümkün olduğu güzel bir oyun bahçesi. Yine de, sonsuza değin burada kalmayacağız. Yaşamımız, bilinmeyen evrenin sonsuz karanlığını inanılmaz bir hızla sürüklenen bu güzel küçük gezende bir kıvılcımdan ibaret. Bu yüzden, burada geçirdiğiniz zamandan tutkuyla zevk alın. İlginçleştirin, bir anlam yükleyin!

Teşekkürler!

Rica ederim /u/mylasttie.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.